رشته کوه البرز

البرز هر جا که باشد و به هر نام که باشد ، خواه در اوستا باشد ، خواه در شاهنامه... هرا باشد ، هرابرز باشد ، هرا برزیتی باشد یا البرز ، اسطوره‌ی بالا بلند عشق است... هستی ساز و بخشنده ، شکوهمند و مغرور. بالا بلندی که از خویش نردبانی می‌سازد و پله پله تا نیروهای اهورایی می‌پوید و انگیزه‌های اهریمنی را زیر پا می‌گذارد.

باستانی‌ترین نامی که از البرز در دست است ، هرابرزیتی (= Hara -berzaiti) است که در فارسی میانه به هربرز تبدیل می‌شود. این نام دو بخش جداگانه دارد. بخش نخست آن هرا (= hara) ، بر گرفته از ریشه‌ی فعل باستانی" هر" به معنای نگاهبانی کردن و دفاع کردن و بخش دیگر آن " برزیتی" ، بر گرفته از واژه‌ی برزنت به معنای بلند است که در فارسی میانه و کنونی به کلماتی چون ؛ بالا ، برز (= barz) ، برز (= borz) تبدیل شده. بنا بر این" هرا برزییتی" به معنای نگاهبان بلند بالایی است که همواره پاسداری می‌دهد. و شاید به همین دلیل باشد که هر کوه بلندی البرز نامیده می‌شود ، مانند کوه البرز در نزدیکی جهرم ، کوه البرز در قفقاز ، کوه برز در غرب نطنز و کوه‌های البرز در شمال ایران که بلندترین قلّه‌ی آن آتش فشان مخروطی شکل دماوند ، در شمال شرقی تهران ، با داشتن ۵۶٠٠ متر ارتفاع بلندترین کوه ایران شناخته شده. امروزه از هر کجای تهران به شمال آن نظری بیاندازید ، البرز را می‌بینید که سر به آسمان کشیده و بلند شاهد تاریخ پر نشیب و فراز ایران است.

/ 4 نظر / 17 بازدید
احسان رستمعلی

سلام با تشکر از ایده زیبایتان و حس قشنگتان نسبت به زادگاه.

رضا

عکس کوگردن و پیر زنا قلعه رو بزار

[ابرو]

٥:٥٩ ‎ب.ظ - سه‌شنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۸۸ ابرو رضا ٢:۳٥ ‎ب.ظ - پنجشنبه، ٢۸ شهریور ۱۳۸٧ عکس کوگردن و پیر زنا قلعه رو بزار احسان رستمعلی ٥:٤٩ ‎ب.ظ - سه‌شنبه، ٢٢ امرداد ۱۳۸٧ سلام با تشکر از ایده زیبایتان و حس قشنگتان نسبت به زادگاه. کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به شرکت آریا گستر است.