زرینه کوه

گاه صعود به یک قله می تواند بهانه مناسبی باشد تا از مناطق دیدنی و بکر طبیعی اطراف آن کوه و قله موردنظر نیز استفاده کرد تا از این طریق خاطره ای خوش و به یادماندنی از یک سفر ورزشی در ذهن حک شود.

صعود به قله زرین کوه در منتها علیه غربی منطقه البرز شرقی چنین ویژگی ای دارد.

قله زرین کوه به ارتفاع 452ر3 متر در شمال جاده فیروزکوه به دماوند و بین این دو شهر واقع شده است. قله این کوه به دلیل ارتفاع نسبتاپایین و بالا بودن ارتفاع مبدا\ صعود، از قللی است که صعود به آن آسان است و تقریبایک فرد عادی در شرایط معمول می تواند این کوه را پیموده و بر فراز قله آن پای نهد.

زرین کوه ویژگی خاصی ندارد و به عنوان یک کوه خشک و خاکی شناخته می شود که از مسیر شمالی آن می توان در مدت حدود چهار ساعت به قله آن رسید. نکته جالب و خاص این کوه یکی مسیر رسیدن به آن، دیگر دریاچه های طبیعی دامنه آن و نمای زیبای قله دماوند (به عنوان بلندترین قله خاورمیانه) از فراز قله زرین کوه است.

دو دریاچه معروف «تار» و «هویر» که در دامنه کوه «زرین کوه» واقع شده است، جلوه ای ویژه به صعود این قله می دهد. زیرا همواره این دو دریاچه زیبا هنگام صعود در پشت سر دیده می شود. دریاچه های طبیعی «تار» و «هویر» که یک تپه ماهور نسبتاکوتاه این دو را از یکدیگر جدا ساخته است، از آب شدن برف های قلل شمالی دریاچه یعنی کوه های «قره داغ» و «دوبرار» سیراب می شود. این دریاچه ها و خصوصادریاچه «تار» که هم بزرگ تر است و هم در دسترس تر، همه ساله در اواخر فصل بهار، تابستان و اوایل فصل پاییز پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان زیادی است. گردشگران در کنار دریاچه تار با نظارت و مجوز سازمان محیط زیست می توانند به صید ماهی نیز مبادرت ورزند. ماهی گیری یکی از اصلی ترین جاذبه های این منطقه است که تعداد زیادی از افراد را به خود جلب کرده است، البته پوشش گیاهی منطقه هم، خصوصادر فصل بهار و پاییز مناظری چشم نواز و کم نظیر را برای دوستداران طبیعت فراهم می سازد.

مبدا صعود قله زرین کوه سمت جنوبی ساحل دریاچه «تار» است که یالی مشخص به سمت جنوب بالا می رود. صعود از روی این یال که شیب تندی نیز دارد آغاز شده و با پایان این مسیر، کمی به سمت شرق متمایل می شویم. مسیر شرقی تا قله ادامه می یابد. این قله مسیرهای صعود دیگری نیز دارد که زیباترین و ساده ترین مسیر آن همان مسیر دریاچه «تار» و «هویر» است.

برای رسیدن به این دریاچه ها، دو مسیر وجود دارد یکی از شهر دماوند منشعب می شود که پس از پنج کیلومتر یک جاده خاکی به سمت شمال شرق منشعب می شود و تا دریاچه «تار» ادامه می یابد. این مسیر به دلیل شیب بسیار تند و پیچ و خم های تند آن مسیر مناسبی برای رسیدن به دریاچه نیست. البته برای بازگشت از دریاچه این مسیر هم کوتاه تر است و هم مناسب تر خصوصاکه هنگام بازگشت حتمادر طول مسیر افرادی را که برای چتربازی و پرواز با پاراگلایدر و کایت آمده اند خواهید دید. پس فراموش نکنید که برای دیدن این مناظر مسیر بازگشت را همین مسیر انتخاب کنید.

اما برای رفتن به دریاچه «تار» و«هویر» یک مسیر جذاب و بسیار دیدنی مسیر «دلی چای» است. مسیری که پس از عبور از رودهن به سمت فیروزکوه در جاده اصلی و پس از طی حدود 65 کیلومتر به رودخانه دلی چای (و پلی که از روی آن می گذرد) می رسد. در قسمت شمالی جاده فیروزکوه یک جاده فرعی آسفالت به سمت شمال منشعب می شود که این مسیر پس از عبور ازروستاهای «کهنگ»، «یهر»، «مومج»، «دهنار»، و «هویر» به دریاچه «تار» و «هویر» می رسد.

مسیر آسفالت «دلی چای» که از کنار رودخانه زیبایی به همین نام عبور می کند پس از عبور از روستای «کهنگ» به صورت شوسه ادامه می یابد. در طول مسیر روستای «مومج»، زیبایی خاصی دارد. خانه های این روستا در دامنه شرقی رودخانه «دلی چای» ساخته شده و باغ های میوه و جالیزارهای متنوعی در اطراف آن وجود دارد.

بین روستای «مومج» و «دهنار» مسیر جاده با عبور از میان باغ های زیبای منطقه جلوه ای ویژه دارد باغ های «گردو» و «سیب» بیش ترین وسعت را در این منطقه به خود اختصاص داده اند.

روستای «هویر» آخرین روستای این جاده است و پس از آن جاده به صورت خاکی ادامه می یابد و عبور وسایل نقلیه معمولی کمی در این مسیر خاکی با دشواری صورت می گیرد.

در طول این مسیر تنها لحظاتی دریاچه «هویر» دیده می شود و بعد به دریاچه «تار» می رسیم. دریاچه «هویر» تنها در همان بخش از جاده و مسیر صعود به قله زرین کوه دیده می شود. برای رسیدن به دریاچه «هویر» باید از تپه ماهورهای شرقی دریاچه تار بالا رفت. شاید به همین دلیل هم باشد که تقریباهیچ فردی به دریاچه «هویر» نمی رود این دریاچه هم در مقایسه با دریاچه تار بسیار زیباتر و بکرتر است. البته دریاچه «هویر» از دریاچه «تار» کوچک تر است. با این حال اگر فردی علاقه مند جاذبه های طبیعی بکر باشد، می تواند سختی رسیدن به «هویر» را به جان بخرد تا لذتی دو چندان ببرد.

علاقه به ماهیگیری و دیدن آسمان پرستاره شب و استفاده از خنکای بامدادی و مشاهده طلوع و غروب آفتاب می تواند انگیزه مناسبی باشد که به جای یک روز، دو روز را برای این مسافرت ورزشی اختصاص داد تا هم خستگی راه کم تر شود و هم بیش تر در دامن طبیعت باشید به این صورت مجموعه ای از جذابیت های طبیعی را پیش رو خواهید داشت که می تواند سفری به یادماندی را به ارمغان آورد.

/ 6 نظر / 83 بازدید
mojtaba rahimi

واقعاَ ازتون متشکرم. خیلی عالی بود. اگه خواستید می تونم بهتون برای تکمیل این وبلاگ کمک کنم.

مهندس مهرانه احمدی

ممنون می‌شم اگه این کارو بکنید

شاید یک دوست

کارتون خیلی عالیه در صورت امکان از تمام منطقه پشت کوه بنویسید. متشکرم

سیداصغر موسوی

با آرزوی موفقیت برای شما

دکتر متین فر

با سلام و احترام متن زیبای آمده را در کنار زیباییهای طبیعت آن می پذیرم اما جهت تکمیل تر شدن متن خواهشمند است: 1) مابین نام روستاهای یهر و مومج نام له پشت اضافه گردد. 2) در فصل پاییز چشم نوازی دانه های سرخ رنگ زرشک در کنار رنگهای زرد درختان تبریزی اضافه گردد. در فرصتی دیگر کلامی دیگر

مومج

سلام آقای احمدی مبارکا باشه وبلاگت به ماهم سر بزن